Dış cephe mantolama modelleri

Mantolama dendiğinde akla genel bir görüntü geliyor olsa da, aslında ısı yalıtımı ve dış cephe kaplaması noktasında tek bir tür uygulamadan söz edilemez. kaldı ki, dekoratif özelliklerinin yanı sıra nitelik bakımından da oldukça farklı modeller söz konusudur. Yani Dış cephe mantolama modelleri dendiğinde; uygulamanın görünümünden kullanılan materyalin niteliklerine kadar pek çok farklı unsurdan söz edebilmek mümkündür. Zira hemen  her cephe kaplama sistemi bir şekilde ısı yalıtım sonucunu ortaya koyar ve alüminyumdan, plastiğe kadar farklı dış cephe kaplama ve mantolama modeli bulunduğundan bu sebeple kolayca bahsedilebilmektedir.

Öncelikle, elbette her dış cephe uygulaması tam anlamıyla mantolama değildir. Bu noktada bir yanlış anlaşılmanın önüne geçebilmek için belirtmek gerekir ki, eğer dış cephe kaplaması söz konusu değilse, Dış cephe mantolama modelleri de söz konusu olmayacak, kısaca mantolama söz konusu olmayacaktır. Kimi firmaların sadece mantolama sıvası ile elde edilebildiği iddia ettikleri sonuç, mantolamanın oldukça gerisinde bir ısı yalıtım faktörünü ortaya koymaktadır. Ancak, siding uygulamarı ve alüminyum kaplamalarının bir çoğunda elbette dış cephe kaplaması söz konusudur ve bu malzemelerin altında ısı yalıtım faktörü yüksek materyaller bulunur. Mantolama işte bu kısımda öne çıkar ki, yaygın kullanılan 2 türü mevcuttur.

  • EPS Mantolama
  • Taşyünü Mantolama

EPS Mantolama

Polistren materyalle yapılan ve fiyat-fayda bakımından en yüksek verimin elde edildiği Dış cephe mantolama modelleri EPS mantolamadır. Her yapıya uygulanabilir ve esasında en yaygın kullanımın olduğu model bu modeldir.

Taşyünü Mantolama

EPS’ye göre bir miktar maliyetli olsa da, en yüksek verimin elde edildiği Dış cephe mantolama modelleri Taşyünü mantolama modelleridir. Isı yalıtım faktörü ile birlikte yapıya, yangın ve ses yalıtımı özelliklerini de kazandırır ve çok uzun yıllar hiç bir bakım gerektirmez. Tabii EPS’den oldukça ağır bir materyaldir ve uygulaması biraz daha zahmetlidir.

Yapılar için tercih edilen Dış cephe mantolama modelleri, temelde bu 2 prensiple ortaya çıkmaktadır. Asıl ısı yalıtımı uygulamanın bu kısmında oluşmakta olup, bunun üzerine uygulanacak dekorasyon unsurları ayrı birer başlık olarak değerlendirilmektedir.