Çatı İzolasyonu Fiyatları

Konutların çatılarının suya, neme ve sıcağa bağlı olarak korunması oldukça büyük önem taşıyor. Çatıların ısı ve su izolasyonlarının yapılması çatı ve çatıya bağlı olarak binaların ömürleri açısından oldukça önemlidir. Çatıların özellikle yağış zamanında suya ve kara mahsur kalması zamanla nem ve rutubetin alt katlara akıntı olarak geçmesine neden oluyor. Bu nedenle çatıların izolasyon yapılması bu sorunun ortadan kaldırılması için oldukça etkili bir sonuç olarak dikkat çekiyor. Çatılar için çatı izolasyonunun yapılması konusunda çatı izolasyon fiyatları çatının durumuna ve boyutuna göre farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle çatı izolasyonunun yapılacağı yerin metre karesine göre fiyat aralıkları tespit ediliyor.

Çatı İzolasyonunda Uygulama Esasları

Çatı izolasyonu genel bir kavramdır ve birden fazla izolasyon sistemi mevcuttur. Su izolasyonunun yanı sıra güneş ve soğuktan korunmak için de ısı izolasyonu yapımı mümkündür. Çatılar için su izolasyonunun yapılması durumu eni 1 metre ve boyu 10 metre olan membranların 10 cm birbirine binili olacak şekilde şaloma ateşi ile ısıtılarak çatının zeminine yapıştırılması sureti ile yerine getiriliyor.

Bu işlem tam anlamı ile kışın ve bahar aylarında yağan yağmurların alt katlara geçmesini engelleyerek nem ve rutubet nedeni ile evlerin ve yaşayanların sorun yaşamamasını sağlıyor. Yapılan su izolasyonunun üzerine ısı izolasyonu yapılması da mümkündür. Su izolasyonu yapıldıktan sonra bunun üzerine köpük döşemesi yapılarak köpükler üzerine de koruyucu şap uygulaması yapılarak ısı izolasyonu işlemi de tamamlanmış oluyor.

Çatı İzolasyonunun Ömrü

Çatı izolasyonu yapılırken işi yapacak uzman kişinin çatı için nasıl bir işlem gerektiğini belirlemesinden sonra çatı izolasyonu fiyatları bina yetkililerine belirtilir. Yapılan çatı izolasyonu sistemleri doğal afetler ve insan tahripleri haricinde 10 sene kadar özelliğini koruyor. Ancak doğal afet ve insan tahripleri gibi durumlarda izolasyon malzemesinin delinmesi durumunda delinmiş olan alanlardan yağan kar ve yağmur suları girerek çatıların akmalarını sağlayabiliyor. Bu nedenle çatıya izolasyon yapılan bölgeler üzerinde işlem sonrası başka bir uygulama yapılmaması oldukça önemli bir konu olarak ön plana çıkıyor.