Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

Günümüzde binalarda ısı kayıplarının büyük bir kısmı dış cephelerden kaynaklı oluyor. Bu sebeple de binanın içeriden olduğu kadar dış taraftan da mantolanması ve enerji kayıplarına önlem alınması gerekir. Bunun için dış cephe mantolama nasıl yapılır sorusunun cevabı şöyledir; ilk olarak zemin temizlenmeli ve pürüzler giderilmelidir. Mantolama profilleri subasman levhasının iç kısmına koyularak daha iyi bir hat yapılmalıdır. Sonra bu levhaların yapıştırılması gereken yerlere yapıştırıcı sürülür.

Daha sonra da harç kuruyunca ısı yalıtım araçları plastik dübel ile metrekareye altı tane olacak biçimde dış tarafa yapılır. Herhangi bir ayrılma gibi durumların önüne geçmek için köşe profili monte edilir. Mantolama profillerinin üstüne ilk kat sıva uygulanır. Ve çatlama ya da ayrılmaları önleyen donatı filesi birinci kat sıvanın iç kısmına konulur.

Ardından da sıva kurumadan önce daha kalın olacak biçimde ikinci kat sıva sürülür. Son aşama olarak da dekoratif dış cephe kaplanır ve boyama işlemi yapılarak işlemler son bulur.