Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve meclis tarafından onaylanan, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği uyarınca; yapıların enerji verimliliği standartlarına uygun biçimde donatılmış olması gerekmektedir ve bu kapsamda yapılara yetkili kuruluşlar tarafından tesis edilen Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunludur. Yapıların bu belgeyi almaları bir seçenek değildir. Enerji Kimlik Belgesi almayan yapılar iskan alamayacağı gibi, önceden inşa edilmiş yapılar kiraya verilemez, satılamaz ve kamu hizmetlerinden faydalanamaz. Ayrıca belgeyi edinmeyen yapı sahiplerine idari para cezaları da uygulanabilecektir. Mülki idare tarafından yapılan denetimlerde ortaya çıkarılacak ihlaller cezaya tabi olabilecektir.

Kimler Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorundadır

Eski veya yeni yapılmış olsun, zemin alanı 50 metrekarenin üzerinde olan tüm yapıların enerji kimlik belgesi alması zorunludur. apartmanlarda bu belge daire bazında değil, apartman bazında verileceğinden, sadece dairenin mantolama dışındaki alternatif yöntemlerle ısı yalıtımı yaptırması, enerji kimlik belgesi alabilmesi için yeterli olmayacaktır. Tüm yapının enerji verimliliği standartlarına uygun olması ve Enerji Kimlik Belgesi almak üzere gerekli adımları atmış olması gerekir. Belge tahsisi için bina yönetim kurulu tarafından alınacak karara istinaden mantolama yapan bir firma ile kanuna uygun standartlarda ısı yalıtımı ve/veya mantolama yapılmak üzere sözleşme yapılmalı ve uygulama neticesinde belge sahibi olabilmek garanti altına alınmalıdır. Kanun kapsamında gerçekleştirilen mantolama uygulamalarının belge alabilmeyi mümkün kılması zorunluluktur.

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Belge almak esasında oldukça kolaydır. Örneğin Kale yapı yalıtım olarak biz, gerçekleştirdiğimiz ısı yalıtımı ve mantolama işlemlerinin neticesinde Enerji Kimlik Belgesi alabilmeyi garanti altına almaktayız. Eğer yapınızda daha önce yapılmış bir mantolama uygulaması varsa, yine bizim gibi yetkili kuruluşlara başvurabilir veya mülki idareye başvuru yapabilirsiniz. belgeyi alabilmek için öncelikli ve en etkili yöntem, kuşkusuz yetkili bir kuruluştan yardım almak olacaktır. Hiç bir yalıtım uygulaması yapılmamış bir yapının belge alabilmesi mümkün değildir. Bu kapsamda başvuru yapmadan önce yapınızın kanuna uygun biçimde donatılmış olduğundan emin olmanızda fayda olacaktır.

Öncelikle bizden ücretsiz keşif için randevu almanız faydalı olacaktır. Biz belge alabilmeniz için gerekli şartlara uygun olup olmadığınızı yerince ücretsiz keşif yaparak size bildiriyor, gerekli olabilecek ek uygulamaları sizin için planlıyoruz. Isı Yalıtımı ve mantolama uygulamalarında maksimum verimlilik ve kaliteli uygulama standartlarından faydalanarak mükemmel çözümler elde etmek bunun yanı sıra kanunun emrettiği biçimde yapınızı düzenlemek için bizi arayabilirsiniz. Firmamız kaliteli uygulamaları en uygun fiyatlarla sunmaktadır. Bunun yanı sıra tüm yapılar için Enerji Kimlik Belgesi sahibi olma imkanını da sunmaktayız. Kimlik belgenizi kolayca almak için bizi arayınız. Dilerseniz öncelikle ücretsiz keşif formumuzu doldurabilirsiniz. Sizin için en kısa zamanda uzman ekibimizi adresinize ulaştırıp gerekli incelemeyi yapacağız.