Isı Yalıtım Nasıl Yapılır?

Son yıllarda binaların ve konutların en çok önem verdiği konulardan birisi de ısı yalıtım sistemleridir. Isı yalıtım sistemleri özellikle sert geçen kış aylarında ısıdan ve elektrik enerjisinden tasarruf etmek için oldukça önemli bir yöntem olarak biliniyor. Bu nedenle ısı yalıtım yaptırmak isteyen birçok kişi ısı yalıtımı nasıl yaptırılır? sorusuna cevap arıyor. Isı yalıtımı öncelikle düz bir çatı zemini üzerinin tam anlamı ile temizlenmesinden sonra ısı yalıtım malzemesi olan köpük levhalar yardımı ile tam olarak çatı kaplanır. Ancak ısı yalıtım malzemesi olan köpük levhaların çatı üzerine uygulanmasından önce çatının su yalıtımı yapılması gerekiyor.

Siz de Isı Yalıtım Nasıl Yapılır? sorusuna cevap arayanlardansanız, bu yazımızı okumaya devam ediniz. Mantolama ve diğer ısı yalıtım çözümleri hakkında temel düzeyde bilgiler verdiğimiz blog sayfalarımız, sizleri bilgilendirmek için özel olarak hazırlanmaktadır.

Isı Yalıtımın Dayanıklılığı

Isı yalıtımının dayanıklılığı, eğer çatı yalıtımı yapılıyorsa, çatı üzerinde yapılacak uygulamaların türüne göre değişiklik gösteriyor. Çatı üzerinde delici ve kesici faaliyetler ile bu işlemin ömrü de kısalıyor. Tabii afaki olan bu açıklama bize en önemli unsurun işçilik olduğunu da doğal olarak söylüyor. Isı Yalıtım Nasıl Yapılır? sorusunun birinci cevabı,kuşkusuz en iyi işçilik standartlarının benimsenmesi olacaktır. Deneyim sahibi olmayan ve bilimsel yöntemler kullanmayan uygulayıcıların olumsuz sonuçlara ulaşmaları kuvvetle muhtemel.

Mantolama uygulamalarının ve diğer yalıtım uygulamalarının dayanıklılığını etkileyen diğer faktör ise kullanılan materyalin nitelikleridir. Materyal kalitesi elbette yalıtımın niteliği üzerinde birinci derecede etkilidir. ne kadar nitelikli materyal kullanılırsa hem ömür hem de verimlilik o kadar artacaktır. Ancak burada yine işçilikle ilgili faktörler devreye girer. Hangi materyalin ne şekilde kullanılacağı bir uzmanlık konusudur ve nitelikli işçilik olmazsa doğru sonuç alınamaz.

Uygulama Aşamaları

Isı Yalıtım Nasıl Yapılır? sorusunu soranların büyük bir çoğunluğu mantolama ile ilgili bilgi almak isterler. Mantolamada birinci safha, zeminin hazırlanmasıdır. Isı yalıtım levhaları (EPS) duvarlara kaplandıktan soonra sıva bandı çekilerek yalıtım sıvası ve mineral işlemi yapılır. Ardından yalıtım boyası ve dekorasyon işlemleri ile uygulama sonlandırılır.