Isı Yalıtım Sıvası Nasıl Yapılır?

Isı yalıtım sıvası güneş ışınlarının çok küçül açılar ile indiği evlerde içerideki ısının dışarı çıkışını aynı zamanda da dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesi engellenmesi için uygulanır. Normal koşullarda, termodinamik yasalarına göre ısının geçişi aksi bir durum olması ve atmosfer şartlarında sıcaktan soğuğa, yani alçak basınçtan yüksek basınca doğru yönelmektedir. Evlerin gündüz sıcak gece ise soğuk olması bu sebepten kaynaklanır.

Yalıtım İşlemi Nasıl Uygulanır?

Bu konuda yani ısı yalıtım sıvası nasıl yapılır İşlem için en uygun yalıtım malzemeleri seçilir. Genellikle katı ve ince partiküllü bir şekilde satışa sunulmaktadır. Öncelikle yalıtım yapılacak olan tüm duvar yüzeyleri bir spatula ile tamamen temizlenir Kesinlikle kaba boya veya harç kalıntısı kalmaması gerekmektedir. Çünkü bunlar sıvanın duvar ile bağlantısını kesmektedir. temizlenen yüzeylere öncelikle sıvı bir izolasyon maddesi bir fırça yardımıyla uygulanır.

Bunun amacı iç ve dış ortam arasındaki nem geçişini engellemektir. Bunu üst kısmına nispeten biraz kalın olan bir partikül halindeki yalıtım malzemesi harç olarak hazırlanıp, bir mala yardımı ile sıvanır. Bu sıvanın kurumasının ardından, en üst kısma ince partiküllü bir yalıtım malzemesi harç olarak hazırlanır ve aynı şekilde duvar yüzeyine uygulanır. Bu üst kısmın pürüzsüz olması görsel açıdan çok önemlidir. Bütün bu işlemler ardından ısı yalıtım sıvası nasıl yapılır sorusu cevaplandırılmış olur.

Yalıtım Malzemesinin İçeriği

Yalıtım malzemesinin içerisinde öncelikle ısı geçişi engelleyecek bir takım maddeler bulunmaktadır. Bununla beraber, nem dengesini iç ve dış ortamlar arasında koruyabilmesi için silikon maddeleri içerir. Bunun dışında yalıtım malzemesinin kendi bünyesi içerisinde ve duvar ile arasında tutucu bir özellik sağlaması için çimento maddeleri içerir.

Yalıtım Sıvasının Maliyeti

Bu konuları düşünmeden önce yalıtımın yarattığı tasarruf ve kar maliyetinin hesaplanması gerekmektedir. Çünkü yalıtım öncesinde ev ile dış ortam arasında ısı geçişi olacağı için evin ısıtılması için gerekli enerji miktarı artacaktır. Buda ekstra maliyet olacaktır. Ortalama metre kare fiyatı 18 liradır. Bunun için mutlaka ısı yalıtım sıvası nasıl yapılır öğrenilmelidir.