Mantolama ve Isı Yalıtımı ile Kendinizi İyileştirin

Isı yalıtımı sizi nasıl iyileştirebilir? diye düşündünüz değil mi? Bir düşünün; şu anda bir apartmanda değil de, bir villada olmak ve bahçenizdeki çimenlere düşen yağmur damlalarını izlemek istemez miydiniz? Müstakil yapıların, apartman daireleri ile hemen hemen aynı fiyatlarda olduğu hiç dikkatinizi çekti mi? Sizce bu neden?

Modern şehirlerde dört duvar arasına hapsolmuşluk yalnızca sizin yaşadığınız bir his değil. Yaşam mücadelesi içerisinde mümkün olduğunca dar alanlara çekilmek neredeyse zorunlu. Tabii bunun bir çok sebebinden bir tanesi kuşkusuz geleneksel yapılaşmada ısınma problemi olarak sayılmalıdır. Zira mantolama teknolojisinden önce tek katlı yapıların veya dubleks, tribleks gibi yapıların ısıtılması oldukça büyük problemler iken, mevcut şartlar altında mümkün olmak bir yana, oldukça ekonomik biçimde çözüme ulaşabilmek mümkün.

Pekiyi bu şartlar altında neden bahçeli bir evde yaşamayasınız. Ya da en azından bulunduğunuz yapıların enerji sarfiyatını azalatarak dünyanın yok olmasını geciktirebilirsiniz. Abartılı gibi görünüyor olsa da, yapılan araştırmalar, mantolama uygulamasının tüm dünyaya yayılmasının, beklenen küresel ısınma felaketini en az 100 yıl geciktirebileceğini gösteriyor. Bu arada temiz enerji kaynaklarının efektif kullanılımının da etkin hale gelmesi ile bu sorun bütünüyle ortadan kalkabilir bile.

Şimdi düşünün, hayalini kurduğunuz bahçe içindeki o güzel evi ısıtmak o kadar da zor değil. Harekete geçin…

Hayatta Kalmak İçin Hapisaneler Yapmak

Modern şehirler, hemen her özelliği ile aslında insan doğasına uygun olmayan bir çok olumsuzluğu barındırıyor. Dar sokaklar, güneş görmeyen evler, trafik, kalabalık vs. bütün bunları yapan bizler, aslında kendimize modern hapisaneler inşa etmekteyiz ki, bunun farkına anca emekliliğimiz yaklaştığına varabiliyoruz. Batıda bu durumun idrakı uzun yıllar önce hasıl olmuş ve şehirlerin planlaması açık hava hapisaneleri inşa etmemek üzerine kurulmuş iken biz Avrupa2nın en geniş yüzey alanlarına sahip olmamıza karşın, yapılarımızı dar alanlara sığdırmaya çalışıp, adeta kendimizi hapsettik. Hatta bugün dönüp geriye bakanlar kimi zaman, gecekondu olarak tanımlanan yerleşim sisteminin dahi günümüzdeki toplu konut sisteminden daha sevimli olduğunu dile getirirler. Zira o zamanlarda bahçesinde meye ağaçları olan küçük sevimli evler söz konusu iken, bugün bir zerre toprağı görebilmek için kilometrelerce yol gitmemiz gerekiyor. Pekiyi bunu neden yapıyoruz?

İnşaat Maliyetleri

Elbette çok katlı yapıların daha çok tercih ediliyor olmasının birinci sebebi; inşaat maliyetleridir. Daha küçük bir yüzey alanı ihtiyacı söz konusu olacağından, yapıların arsa maliyetleri ciddi şekilde azalır ve bunun yanında tek bir yapının dikey inşası, müstakil yapıların inşasından çok daha makul fiyatlara tamamlanır. Oysa, satış fiyatlarına bakılacak olursa, apartmanlarla müstakil yapılar arasında marjinal farklar bulunmaz. Pekiyi halk bunu neden tercih etmez?

Neden Apartman Severiz

Apartmanlar, yapının genelini ilgilendiren maliyetlerin paylaşıldığı, inşa sonrasındaki giderlerin nispeten daha düşük olduğu yapılar. Apartman daireler daha küçük ve dolayısı ile kontrolü daha kolay. Müstakil evleri tercih etmeyenlere nedenini sorduğunuzda ise şu cevapları alıyorsunuz;

  1. Isıtmak Zor
  2. Temizlemek zor
  3. Masrafı Fazla

Pekiyi bu 3 neden kulelere hapsolmamız için yeterli mi? Ya da buna gerek var mı? Öncelikle, doğru yalıtılmış müstakil yapıları ısıtmak hiç de zor değildir. Düzenli temizlenen evin temizliği sorun olmayacağı gibi, size getireceği huzuru hesaba aldığınızda, 10 senede bir katlanacağınız bakım maliyetleri dikkate dahi alınmayabilir. Pekiyi neden Hayatta Kalmak İçin Hapisaneler Yapmak konusunda ısrar ediyoruz. Artık, daha mutlu bir yaşam için doğamıza uygun yapılaşmayı tercih etsek nasıl olur?

Isı Yalıtımı Çözümleri

Kale Yapı tarafından sunulan ısı yalıtımı çözümleri, sizleri dilediğiniz yapı standardı için yüksek verimlilik sonucuna götürür. Mantolama İstanbul dendiğinde akla ilk gelen firmalardan olan Kale Yapı, azami kalite standartlarında çözümleri sizlere sunar. İsterseniz, bir rezidansın yalıtımı için, isterseniz size terapi gibi gelecek villanız için mantolama uygulamaları talep edebilirsiniz.