İzolasyon Nedir?

Yalıtımın bir diğer eş anlamı her hangi bir şeyin çevresini oluşabilecek tehlikelere karşı sınırlandırmak olarak tanımlamak gerekir. Yalıtım ne demek sorusu genelde inşaat sektörüyle işi olanların sorduğu bir soru olmaktadır. Binaların, işyerlerinin, okulların kısaca yaşam alanlarının dış cephelerini olumsuz hava şartlarına karşı yani rutubet, sıcak, soğuk gibi dönemsel yada gürültü kirliliği gibi sürekli olan olumsuz şartlara karşı izole etmek için kullanılan malzemelerin genel ve uygulamalı adıdır.

Yalıtımın Faydaları Nelerdir?

Yalıtım hem iç hem dış çevre etkilerine karşı koruma sağlar. özellikle apartmanlarda yaşayanların en ufak sesleri bile bir diğer komşu tarafından duyulur ve bu ister istemez özel hayatın gizliliğini ortaya çıkarır. Bunun için yapılan yalıtım ile komşu duvarlar arası hatta evin kendi duvarları arası ses geçirgenliği önlenir.

Bir diğer faydası yalıtımın enerji tasarrufu sağlamasıdır. Soğuk kış günlerinde en yüksek ısı bile ısınamamak her kesim için ortak sorundur. Yalıtımlı binalar ısı tasarrufu sağlarken aynı zaman kombileri çalıştırmak ısınmak için düşük ayarda kombileri çalıştırma olanağı sağlayarak ekonominize katkı sağlar. Özellikle bahçeli evler ve otellerin ortak sorunlarından bir olan rutubet fazla suyun dışarı atılmayarak binanın içerisinde kalması sonucu koku, hastalık ve bina ömrünü azaltmaktadır. Su yalıtımı ile bu gibi sorunlar bir daha yaşanmamak üzere izole edilir.

Yalıtım Yaptırmak Zorunlu Mudur ve Maliyeti Ne Kadardır?

Yalıtım ne demek açıklaması yapıldıktan ve faydaları sıralandıktan sonra yaptırmayı düşünenler için akla gelen bir başka konu zorunluluğu ve maliyetidir. 2011 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında yalıtım yaptırmak zorunlu hale gelmiştir. İlgili Kanun çerçevesinde binaların dış cepheleri mantolama denilen yalıtım ile kaplamak zorunlu hale getirilmiştir. Yalıtımın tam yada yarı olması, yapılacak alanın büyüklüğü, kullanılacak markanın yalıtım malzemesi, işçilik ve zamana bağlı gibi etkenler açısından değişkenlik göstermektedir. İlgili firmanın keşif sonrası metrekare fiyatı üzerinden yapılacak hesaplamalarına bağlı olarak fiyatlandırma yapılmaktadır.

Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

İnşaat sektöründe köpük olarak adlandırılan hafif ve kokusuz malzemeler yalıtımda kullanılan ana malzemedir. Bunlar levha ismi ile üretilir. Ayrıca sıva ve harçlarda yalıtıma özel üretilir.