İzolasyon Nedir?

İzolasyon, İngilizce; Insulation kelimesinin Türkçe’ye Fransızca üzerinden çevrilmiş halidir. İzole etmek kavramını ifade eder. İzolasyon’un pek çok noktada uygulama alanı mevcuttur. Tam Türkçe karşılığı yalıtım olan kavramın, ses, ışı, su, ısı, yangın gibi pek çok unsuru yalıtmak için uygulamaları söz konusudur. ayrıca endüstride, radyasyon ve elektriğin yalıtımı ile ilgili uygulamalarda söz konusudur. Enerjinin belli bir alanı etkilemesini, yani hapsedilmesini veya belli bir alana ulaşmamasını sağlamak için kullanılabilen yöntem, özel yalıtım malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Zira örneğin, ısıyı kontrol etmek konvansiyonel araçlar ve materyallerle mümkün olmayacaktır. Bu noktada kimya sanayi tarafından üretilmiş yüksek mühendislik unsuru ürünlerin kullanılması esas olacaktır. Mineral yünler, silikonlar ve nanoteknolojik petrokimya ve maden ürünleri izolasyon işlemlerinde kullanılan unsurlardır.

Buradan hareketle izolasyon nedir sorusunun cevabı, enerji biçimlerinin ve maddelerin, belli bir alanda hapsedilmesi veya belli bir alana girişinin engellenmesi olarak tanımlanabilmektedir.

İzolasyon Teknolojisi

Yalıtım veya diğer ismi ile izolasyon, ülkemizde farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Örneğin bazı sektör oyuncuları izolasyon uygulamalarını yalnızca su yalıtımı için tanımlar. Oysa ısı yalıtımı da pekala izolasyon olarak tanımlanabilir. Bu notada yalıtımın niteliklerini değiştiren, uygulamanın niteliği ve içeriğinde kullanılan malzemeler olmaktadır. Örneğin su yalıtımı uygulamalarında, silikon, sentetik ve kauçuk gibi geçirgenliği düşük esnek malzemeler kullanılırken, ısı yalıtımında kullanılan materyalin nitelikleri oldukça farklı olmaktadır.

Isı yalıtımı, özel bir uygulamadır. Mantolama işlemlerinde kullanılan  materyal de bu anlamda çok farklı olmaktadır. Mantolama İstanbul genelinde çoğunlukla EPS panellerle yapılır. Ancak bunun yanı sıra daha güçlü niteliklere sahip olan taşyünü ısı yalıtımı da uygulanabilmektedir. Her iki mantolama yönteminde kullanılan malzeme de su yalıtımında kullanılandan farklıdır. Ancak taşyünü mantolama için kullanılan malzeme aynı zamanda ses yalıtımı için de etkili olmaktadır.

izolasyon nedir

Sektörde kullanılan teknolojilerin materyal özelliklerinin yanı sıra elbette uygulama nitelikleri de sonuçlar üzerinde etkili olmaktadır. bu noktada izolasyon nedir dendiğinde ortaya çıkan sonucun, yalnızca materyal kaynaklı olmadığı, genel olarak uygulamanın bütünü ile tanımlanabileceği sonucuna ulaşılmaktadır.

Sürekli olarak güncellediğimiz blog metinlerimiz içerisinde izolayon nedir sorusunun detaylarına inecek ve farklı izolasyon tekniklerinin nitelikleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.