Mantolama Malzemesi Hesaplama

Binaların dış Cephesinin yapılması ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlanması açısından, yasalar gereği zorunlu kılınmıştır. Mantolama yapılması ile çevrenin korunması, ısıl konfor ve gürültü denetimi sağlanarak daha konforlu yaşam alanı oluşur. Ayrıca mantolama yapılmasının amacı, binaların ömrünü uzatmak, bina bakım masraflarını azaltmak ve kullanıcılar için sağlıklı, huzurlu ve daha ekonomik yaşam oluşturmaktır.

Bina dış cephe mantolaması ile estetik açıdan binanın mimari görüntüsünü değiştirir. Bazı bina sakinleri mantolama yaptırılmasının maliyetli olduğunu düşünerek bu işlemden kaçınırlar. Ancak yalıtım olmayan binalarda ısı kaybı oldukça fazla olduğundan mantolama çok kısa süre içinde maliyetini amorti edeceği bilinmelidir.

Mantolama Ölçüsü Nasıl Alınır?

Mantolama malzemesi hesaplama işlemi yapmadan önce alan ölçüsünün ne kadar olduğu belirlenmelidir. İlk işlem olarak binanın cephe sayısı belirlenir. Her cephenin eni ölçülür ve kat sayısına bakılır ve her kat 3 metre olarak baz alınır. Ayrıca her cephenin eni ve boyu hesaplanır. Cepheler kaç metre kare geldiyse hepsi toplanır ve boşluklar düşüldükten sonra binanın mantolama yapılacak alanı net olarak ortaya çıkar.

Mantolama Malzeme Hesabı Nasıl Yapılır?

Her firmada mantolama malzeme fiyatlarında değişkenlik gösterebilir. Mantolama malzemesi hesaplama işleminde Marmara ve Ege Bölgesinde tavsiye edilen ısı yalıtım levhasının kalınlığının 4-5 cm olarak belirlenmiştir. Ancak malzeme sarfiyatı binanın cephe sayısına, bulunduğu iklim şartlarına, maruz kaldığı dış etmenlere ve kullanılacak malzemenin kalitesine göre fiyat hesaplaması değişir.

Bazı firmalar uygun fiyat politikası diyerek ucuz malzeme kullanımına giderek fiyatları aşağı çekebiliyor. Fakat kalitesiz malzemeler ile yapılan mantolamalarda ısı yalıtımı randımanlı olmayacağı gibi uzun vadede bina sağlığına zarar verebilir. Ancak mantolama işleminden tam verim alabilmek için kullanılan yalıtım malzemesinin kaliteli olması önemlidir. Ayrıca her firmaya göre işçilik fiyatları da değişken olabiliyor.

Mantolama Fiyat Analizi

Bina yöneticileri binanın ihtiyaç duyduğu dış cephe mantolama malzemesi hesaplama işlemi için bilgi sahibi olmak adına birçok firmanın hizmeti olan ücretsiz yalıtım keşfi yaptırılarak, sonrasında değerlendirme yapabilirler. Başarılı bir mantolama işleminde kullanılan malzemelerin standartlara uygunluğu ve yapılan işçiliğin kalitesinde dikkat etmek önemlidir.