Mantolama yasası

Mantolamanın gerekliliği bazı çevreler tarafından tartışıladursun, devlet tarafından Mantolama yasası olarak bilinen kanun kapsamında bu uygulama zorunlu hale getirilmiştir. Isı yalıtımı çözümleri içerisinde en verimli olanlarının başında gelen mantolama, yasa kapsamında fiilen zorunlu tutulmaktadır. Zira yasa, yapıların inşa tipi ve boyutlarının niteliğine bakmaksızın ısı tasarrufu tedbirlerinin alınmış olmasını zorunlu kılıyor. Yasanın tek istisnası yapının temel alanının 50 metrekareden küçük olması ki, bu büyüklükte konvansiyonel bir yapının olabilmesi zaten mümkün değil. Yani pratikte mantolama yasası, tüm yapıların herhangi bir şekilde ısı yalıtımı yaptırmasını zorunlu kılar.

Mantolama Zorunlu mu?

5627 sayılı enerji verimliliği kanunu; mantolama zorunludur ifadesini kullanmaz. Elbette ısı yalıtımının birçok çeşidi vardır. Ancak, kanuna bağlı yönetmeliğin emrettiği hükümlerin yerine getirilmesini sağlayabilecek en pratik çözüm tartışmasız biçimde mantolamadır.

Yasa; ilgili yönetmeliğin teknik şartnamesi uyarınca yapının ısı yalıtımı özelliklerine sahip olması gerektiğini söyler ve her yapı için enerji kimlik belgesi edinmeyi zorunlu kılar. Enerji kimlik belgesi içerisinde yapının yalıtım özellikleri A’dan F’ye kadar sınıflandırılır ve kanun nazarında en az C sınıfı kabul görür.

En az C sınıfında bir yapı yalıtımı elde edebilmenin tek yolu, mevcut teknolojilerle mantolamadır. Zaten bu sebeple yasanın adının, Enerji verimliliği kanununa bağlı, yapıların enerji performansı yönetmeliği olmasına karşın, Mantolama yasası olarak tanınması söz konusudur. Yapılan yalıtım uzmanlarca denetlenip çıkarılan enerji kimlik belgesi uyarınca işlem yapılır. Standartlara uygun olmayan yalıtım ise yok hükmünde sayılır.

Mantolama Yaptırın

Mantolama yaptırmak kanun hükümlerince seçenek değildir. Tüm yapıların mantolama özelliklerine bir an önce kavuşması zorunludur. Bu kapsamda yapı sahiplerinin uzman yalıtım şirketlerine ulaşarak, mantolama yaptırmaları gerekir. Biz Kale Yapı olarak, mantolama yaptırmak isteyen yapı sahipleri, apartman ve site yöneticileri için işi kolaylaştırıyor ve en uygun çözümleri siz henüz talep etmeden hazırlıyoruz.

Mantolama yasası tarafından öngörülen bütün kanun hükümlerine %100 uygun bir yalıtım standardı elde etmek şimdi bizimle mümkün. Öncelikle bize ulaşıp, ücretsiz keşif talep edebilir ve yapınız için en uygun çözümü geliştirmemizi sağlayabilirsiniz. Kale Yapı yılın her döneminde sizler için projeler geliştirmektedir.