Perlitli Isı Yalıtım Sıvası

Genel olarak binalarda karşılaşılan en büyük problemlerden birisi yalıtımdır. Yalıtım işlemleri tamamlanmış binalar daha dayanıklı olduğu gibi ömürleri de daha uzun oluyor. Perlitli ısı yalıtım sıvası doğal özellikleri ile yapılarda ideal olan yalıtımı sağlar. Havanın getirdiği olumsuz koşullarından etkilenmediği, çatlamadığı gibi ısı ve ses yalıtımında ihtiyacı karşılar. Binanın genel ağırlığına yük getirmez ve zamanla sertleşir. Fiziksel mukavemete dayanıklı olduğu gibi kimyasal dayanıklılığı da üst seviyelerde denebilir.

Genleştirilmiş Perlitin Üstün Özellikleri

Genleştirilmiş olan perlit doğal ve inorganik yapısı ile çevre dostu ve sağlıklı olarak bilinir. Ayrıca perlit gıda ve ilaç sanayinde kullanılmasından ne kadar sağlıklı bir ürün olduğu anlaşılıyor. Yıllardır dünyada ve ülkemizde inşaat sektöründe çok yönlü olduğu için tercih edilen perlit yapılara üstün özellik kazandırdığı gibi inorganik bir yapıda olduğu için diğer yapı elemanları üzerinde herhangi bir olumsuz tarafı yoktur.

Perlitli Isı Yalıtım Yapılan Binaların Genel Durumu

Bina ısı yalıtımında perlitli ısı yalıtım sıvası kullanılan binalarda ısı yalıtımında % 40 oranında enerji sağlar, doğal ve sağlıklıdır, ses yalıtımı sağlar özellikle darbeli sesleri azaltıcı özelliği vardır, yangına karşı direnci yüksek olduğu için yangın riski yüksek olan bölgelerde daha çok tercih edilir., çok hafiftir hatta geleneksel çimento sıvalardan daha hafiftir, gözenekli yapısı ile rutubetlenme yapmaz, uzun ömürlüdür, bozulma olmaz ve çürümez, binayla birlikte yaşar. Asit, baz gibi kimyasal etkenlere karşı dirençli olmasının yanında küf ve yosun oluşmasına da engel olur.

Perlitli Isı Yalıtım Sıvası Nasıl Kullanılır?

Ürün sadece su karıştırılarak hazırlanır. Kesinlikle başka malzeme ile katılmaz ve mikser tipi bir alet yada el ile karıştırılır. Ortalama karıştırma süresi 3 dakika gibi olup, malzemenin çok sıkışmaması için çok hızlı ve abartılı karıştırmamak gerekir. Eğer mikser ile karıştırılacak ise, düşük devirde uygulamak gerekir. Karıştırma işi bittikten sonra on dakika malzeme dinlendirilir.

Pelitli Isı Yalıtım Sıvası Uygulaması

Perlitli ısı yalıtım sıvası uygulanacak duvarda kesinlikle toz, tanecikler ve herhangi bir madde olmaması gerekir. Yeterli kalınlığa ulaşana kadar, yüzeye sürmeye devam edilir. İstenilen kalınlığa ulaşıldığında yüzeydeki yükseklikler ve düzensizlikler malta ile düzeltmeleri yapılır ve uygulama bittikten sonra yüzey yedi gün gibi bir süre sürekli ıslatılması gereklidir.