Yalıtım Çeşitleri

Yalıtım yapı içerisinde yaşayan kişilerin dış ortam dolayısıyla maruz kalabilecekleri ses, iklime bağlı olarak meydana gelebilecek sıcak ve soğuk hava değişiklikleri ile neme karşı koruma sağlamak amacıyla yapılan izolasyon işlemlerine denilmektedir. Yapılar içerisinde tercih edilecek yalıtım çeşitleri isteğe ve ihtiyaca yönelik olarak şekillenmektedir.

İklim değişikliklerine bağlı olarak sıkıntı yaşanılan durumlarda sıcaklık ve soğukluk değişikliklerinden etkilenmeyecek şekilde yalıtım işlemi yaptırılmaktadır. Yine aynı şekilde yaşanan ortamda ses yada nem gibi etmenlerin sıkıntı yaratmasına bağlı olarak bu faktörleri ortadan kaldırmak için de izolasyon işlemleri yapılmaktadır.

İklimsel Isı Yalıtım Seçenekleri

Mevsimsel olarak yaşanan ısı değişimlerinden etkilenmemek için binalara ısı yalıtımı yapılmaktadır. Isı yalıtımı mantolama adı altında yapılara uygulanmaktadır. Yapılan ısı yalıtım işlemi sayesinde kışın meydana gelen yakıt masrafı asgari oranlara rahatlıkla düşürülebilmektedir. Yapıların iç ısısını muhafaza etme konusunda tasarruf sağladığı için masrafları azaltma konusunda da olumlu etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda yaz mevsiminde yaşanabilecek sıcaklıklarda dışarı sıcaklığının ortama etki etmesine engel olunabilmektedir. Yaşanılan ortamlarda ısı dengesi sağlanmaktadır.

Ses Yalıtımı Çeşitleri

Ses yalıtımı yaşanan ortamlarda meydana gelebilecek gürültü kirliliğini ortadan kaldırabilmek amacıyla tercih edilebilecek kurtarıcı seçenekler arasında bulunmaktadır. Fakat sadece yapılara ses yalıtımı uygulanmamaktadır. Belirli teçhizatlara, makinelere, borulara ve bunun gibi farklı materyallere de ses yalıtım uygulaması yapılabilmektedir. Gürültü hassasiyeti yaşayan kişiler açısından kolaylık sağlayan seçenekler arasında yer almaktadır.

Tesisat Ve Su Yalıtımı

Yapılarda kullanılan tesisatlarını uzun süre daha verimli halde kalabilmesi açısından tesisat yalıtımı yapılabilmektedir. Özellikle son dönemde yapımı tamamlanan binalarda daha fazla tesisat yalıtımı yapılmaktadır. Yapılan tesisat işleminin daha uzun süre dayanması ve aşınma ihtimalini düşürmesi açısından avantaj sağlamaktadır. Binaların dış etkenlere bağlı olarak maruz kalabilecekleri suya karşı yalıtımları yapılmaktadır.

Özellikle de yapıların temelinden gelebilecek su sıkıntılarına engel olabilmek açısından bina temellerine, çatılara ve bina duvarlarına su izolasyonu yapılabilmektedir. Bu sayede yapılarda meydana gelebilecek nem kaynaklı sıkıntılar da ortadan kaldırılmış olmaktadır. Özellikle su kaynaklı sıkıntıların yol açtığı nem faktörü, zamanla yapılarda geri dönülemeyecek sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır.