Yapı Kimyasalları

Kimyasallar, son yüzyılda hemen her alanda zorunlu olarak kullanmak durumunda olduğumuz maddelerdir ki, esasında bu güne kadar pek çok hata yapılmış olan sektör, artık önce güvenlik mantığı ile ürün imal etmektedir. Örneğin, 1900’lerin başında, cilde parlaklık veren uranyumlu kremlerin kullanıldığı gibi, 50’li yıllarda kısa süre içerisinde kansere sebep olan yapıştırıcıların kullanıldığını da biliyoruz. Zaman ilerledikçe kimya sektöründe yapılan hatalar azalmış, hatta günümüzde neredeyse sıfır seviyesine inmiş durumdadır. Öyle ki, günümüzde yapı kimyasalları da dahil olmak üzere, hiç bir ürün; çevre ve insan sağlığı testleri yapılmadan piyasaya sürülmemektedir. Ancak, Elbette bu durum ürünlerin kalite sınıfları ile de doğrudan ilişkilidir. Ürünlerin sağlık özelliklerinin yanı sıra, kullanışlılıkları da kalitelerinden ileri gelmektedir ki, bu noktada yalıtım için en nitelikli ürünlerin tercih edilmesi gerekli olmaktadır.

Yalıtımda Kullanılan Yapı Kimyasalları

Isı yalıtımında, kimyasal olarak kullanılan çok az materyal söz konusudur. Bunlar çoğunlukla son kat sıvaları ve EPS paneller olmaktadır. Bu materyaller yapının içerisinde değil, dışında kullanılıyor olmalarından ötürü insan sağlığı bakımından hiç bir etkileri yoktur. Kaldı ki, özellikle bizim tarafımızdan kullanılan boya ve sıva malzemeleri sağlıklı malzemelerdir ve yapının hava almasını engellemiyor olmalarının yanında, herhangi bir salınımları da söz konusu değildir. Elbette sektörde niteliksiz materyaller bulunur, tabii ki Kale Yapı bu tip niteliksiz ürünleri hiç bir şekilde kullanmamakta ve sağlığınızı tehdit eden hiç bir ürünü mantolama ve diğer yalıtım işlemlerinde değerlendirmemektedir.

Mantolama ve ısı yalıtımında kullanılan mineral yünlerin ise tamamen doğadaki materyallerden elde ediliyor olmaları sebebiyle hiç bir etkilerinden söz edilememektedir. Bu materyaller, taşın ve camın yün formuna dönüştürüldükten sonra sıkıştırılmaları ile elde edilir ve dolayısıyla herhangi bir risk faktörü barındırmazlar.

Sonuç olarak, mantolama ve diğer ısı yalıtımı uygulamalarında kullanılan yapı kimyasalları, oldukça düşük yan etkilere sahip olmakla birlikte, haricen kullanılırlar ve evlerimizde normalde kullandığımız boya ve badana malzemelerinden daha olumsuz etkileri yoktur. Sağladıkları fayda ile kıyaslandığında oldukça faydalı oldukları oldukları söylenebilecek olan mantolamada kullanılan yapı kimyasalları, modern teknoloji ile üretilmekte ve zararları en alt seviyeye indirilmektedir.