Isı Yalıtım Sıvası Mı Mantolama Mı?

Evi dış cephelerinde ısı yalıtım sıvası mı mantolama mı yapmak gerekiyor sorusunu cevaplamak için, öncelikle evin güneşe göre konumu, evde kullanılan ısıtma türü, duvarların kalınlığı ve kullanılan materyaller göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bunların durumlarına göre ısı yalıtım sıvası mı mantolama mı yapılacağına kararı verilir.Yönleri kuzeye dönük evler de mantolama uygulaması yapmak daha avantajlıdır, tam tersi durumda ısı yalıtım sıvası yapmak daha avantajlıdır.

Isı Yalıtım Sıvası

Bu işlem için öncelikle duvarlardaki kaba parçalarının temizlenmesi ve petrol ürünü olan bir sıvı izolasyon malzemesi ile badana yapılması gerekmektedir. Ardından kuruyan badana üzerine harç şekline getirilmiş bir yalıtım malzemesi mala yardımı ile dış cephe duvarlarına uygulanır. Bu işlemin ardından sıvanmış olan duvar kurumaya bırakılır. Son olarak ta ikinci kez daha ince olan bir yalıtım malzemesi kullanılarak, bu kez daha önce uygulanan sıvadan daha ince bir şekilde uygulanır ve normal bota işlemi uygulanır.

Mantolama

Bu işlem hali hazırda var olan duvara hiç bir şekilde uygulanır. İşlem için öncelikle, duvarlar üzerine birbirine paralel olacak şekilde, yatay ve dikey olarak demir profiller sabitlenir. Ardından bu profiller üzerine güneş ışınlarını geçirgen özellikte bir materyal ile kaplanır. Mantolama işleminin amacı; gündüz güneş ışınlarını emerek iç kısımdaki duvarlara hapsetmesi ve gecede duvarlara hapsolan ısının dışarı çıkmasını engelleyerek içeride kalmasını sağlamaktır.

Isı Yalıtım Sıvası mı Yoksa Mantolama Mı Daha Avantajlıdır?

Klima ve kalorifer gibi ısıtma çeşitleri kullanılan ve güneş ışınlarına çok daha az maruz bölgelerde kalan evler için uygun olan yöntem ısı yalıtım sıvası yapmaktır. Çünkü bu tür evler güneş ışınlarına çok az maruz kalmakta ve güneşten gelen ısı yükünden mahrum olmaktadır. Bunu için içerideki ısının dışarı geçmemesinin sağlanması gerekmektedir. Buda ısı yalıtım sıvası ile mümkündür.

Sürekli olarak bir ısıtma cihazı kullanılmayan ve güneş ışınlarına çok fazla maruz kalan evler için ise mantolama işlemi daha uygundur.Bütün bunlar hesaplandıktan sonra ısı yalıtım sıvası mı mantolama mı daha avantajlı, öğrenilmiş olur.