Mantolama zorunluluğu kalktı mı?

Mantolama, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan yasa kapsamında artık tüm yapılarda zorunludur. Son günlerde Mantolama zorunluluğu kalktı mı? sorusu sıkça sorulmaktadır ve zorunluluğun kalmış olduğuna dair çok fazla söylenti bulunmaktadır ki, Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre yasanın kalmasına ilişkin olarak şu değerlendirme yapılmıştır;

Mantolama olarak bilinen ısı yalıtımı uygulamalarının, yapılarda zorunlu hale getirildiği kanunun zorlayıcı hükümlerinin müeyyideye esas yürürlük tarihi, 1 Mayıs 2017 tarihinden 2 yıl ileriye ertelenmiş olmakla birlikte, kanunun öngördüğü zorunluluk ortadan kalmış değildir.

Yani, kanunun yapı sahiplerine uygulanmasını öngördüğü cezaların uygulanması ertelenmiş olup, kanun yürürlükten kaldırılmamıştır. Sonuç olarak Mantolama zorunluluğu kalktı mı? sorusunun cevabı; “hayır, kalkmadı” olarak verilmektedir.

Mantolama Faydalı Bir Zorunluluktur

Vatandaşlar, bir çok kanuni müeyyideden rahatsızlık duyarlar ve kamu zoru ile eylemde bulunmaktan hoşlanmazlar. Mantıklı buldukları uygulamalar söz konusu olsa da, bazı uygulamaların mantıklı olmadığını savunur ve itirazda bulunurlar. Oysa Mantolama; ulusal çıkarlarımız açısından oldukça faydalı bir uygulamadır. Kış aylarında ısınmak için kullanmakta olduğumuz enerji kaynaklarının tamamını yurt dışından almaktayız ki, mantolama sayesinde bu giderlerimizin yarı yarıya azalabilmesi söz konusu olmaktadır. Hane bütçesine de ciddi katkıları olan bu uygulama, kısa zamanda yapılan yekün harcamanın geri gelmesini sağlar ki, yıllar boyunca devam edecek tasarruf sayesinde uzun vadeli ciddi bir yatırım olur.

Yani aslında Mantolama zorunluluğu kalktı mı? sorusunu sormamıza gerek yoktur. Bu uygulamanın zorunlu olmasını beklemeden şahsen hareket geçip, mantolama yaptırmak gereklidir. Evinizin gelirini, yurt dışına harcamak yerine, yurt içinde üretilen yalıtım malzemelerini kullanarak ve yine yerli yüklenici firmalara para kazandırarak, ayrıca ulus ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. Tabii on yıllar boyu elde edeceğiniz tasarruf sayesinde siz de ciddi bir kar elde edeceksiniz.

Mantolama zorunluluğu kalktı mı? demeyin. Hemen şimdi bizi arayın. Size en nitelikli hizmetleri, en uygun fiyatlarla sunarak, uzun yıllar boyunca tasarruf ve konforun keyfini çıkarmanızı sağlayalım. Kale Yapı Yalıtım olarak, sektörün en nitelikli uygulamalarını sizlere sunmak üzere, her zaman hizmetinizdeyiz. Bizi arayın, ücretsiz keşfinizi yapalım ve size 10 yıl garantili hizmetlerimizi hemen sunmaya başlayalım.