Taşyünü Mantolama ve EPS Arasındaki Fark Nedir?

Enerji, madde üzerinde hareket eder. Isı da bir enerji biçimi olduğuna göre; tutunabildiği tüm materyaller üzerinden hareket edebilmesi beklenir. Zaten sonu aşağı yukarı böyle olmaktadır. İşte Taşyünü Mantolama ve EPS Arasındaki Fark Nedir? sorusunun cevabını ararken öğrenmemiz gereken birinci unsur, ısının nasıl hareket ettiği ve ısı kayıplarının nasıl yaşandığını anlamak olacaktır.

taşyünüÖrneğin Eski tip evleri ele alalım. Mesela Taş evler. Taş evlerin çok yüksek bir ısı koruma faktörü söz konusudur, zira taş; ısı geçirgenliği oldukça düşük bir materyaldir. Doğal taşların beton ile kıyaslanması çok yanlış olacaktır. Basit bir ifade ile taş’ın mukavemetinin betondan yaklaşık 100 kat fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sayede geçirgenliği de oldukça düşüktür. Her ne kadar yoğunluğu fazla da olsa materyalin niteliği gereği doğal taşın betondan çok daha iyi yalıtım yapacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ancak bir sorun vardır ki taş, sahip olduğu yoğunluk gereğince yapılarda kullanılamayacak kadar ağırdır. Ayrıca temin edilebilmesi de günümüz konut stoğunun ihtiyaçları nazara alındığında mümkün görünmemektedir. İşte bu sebeple taşın sağlayacağı yalıtım faktörüne yakın, hatta bazı türleri ile taştan çok daha kuvvetli bir çözüm üretebilmek için taşyünü materyali icat edilmiştir. Doğal taşın binlerce derecelik ısıda eritilip, yün haline getirildikten sonra preslenip levhalara dönüştürülmüş biçimi olan taşyünü, sektörün bilinen en yüksek yalıtım faktörüne sahip ürünüdür.

epsAncak Taşyünü de bazı dezavantajlara sahiptir. Örneğin her ne kadar taş kadar olmasa da, belli bir ağırlığı vardır ve yalıtım yapılırken çok özenli monte edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra tahmin edilebileceği gibi bir miktar pahalı olması söz konusudur. Bu dezavantajların önüne geçmek için petrokimya endüstrisi tarafından geliştirilen ürün ise EPS’dir.

Çoğumuzun strafor olarak tanıdığı, Expanded Polystrene veya Expandable Polystrene yani EPS, havayı kullanarak mükemmel bir ısı yalıtımı faktörü oluşturmakta kullanılan özel bir materyaldir. Buz dolaplarından termaoslara kadar hemen her ısı koruma faktörü ihtiyacı duyulan alanda kullanılan bu materyal oldukça hafiftir. Zira EPS %98 hava boşluğu, %2 sentetik materyalden imal edilmektedir.

 

EPS’in Avantajları

  • EPS hafif ve ekonomik bir materyaldir
  • Bilinen bir kullanım ömrü olmamakla birlikte en az yapı kullanım süresinde etkili olduğu bilinmektedir
  • Isı yalıtım faktörü çok yüksektir
  • Kolay uygulanır ve ağırlığı fazla olmadığından yapıştırma metodu ile yüzeye kaplanabilir
  • Üzeri kaplanabilir ve boyanabilir

Sonuç olarak EPS mantolama yapılan pek çok binada öncelikli tercih edilen ürün olmaktadır. Isı Yalıtımı faktörü bakımından ve maliyet analizi yapıldığında ulaşılacak sonuç itibariyle EPS tercih edilebilecek en doğru ürün olacaktır. Elbette daha yüksek maliyetlere katlanabilirlik söz konusu ise, aynı zamanda ses yalıtımı ve yangın yalıtımı özelliklerine de sahip olan taşyünü mantolama elbette tercih edilebilecektir.