Mantolama Neden Gereklidir?

Mantolama,dışarıdan gelen ısının içeri girmesini engelleyerek ve içeride ki ısının dışarı çıkmasını engelleyerek ısı yalıtımı sağlayan bir işlemdir. Bu durum dış cepheyi ısı yalıtım malzemeleriyle kaplayarak sağlanır.

Mantolama neden gereklidir? sorusuna ama verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki bu işlem sadece kış aylarında binaların içini sıcak tutmaya yaramaz. Ayrıca yaz aylarında dışarıda ki ısının binaya girmesini engelleyerek aşırı ısınmanın da önüne geçer. Bu sayede yaz ve kış harcanan yakıt miktarı ciddi miktarlarda azalır. Ayrıca çevre kirliliğinin azalması açısından da bu işlem uygulanmalıdır. Daha az yakıt harcanması demek doğaya bırakılan daha az zararlı gaz demek bu da daha güzel gelecekler anlamına gelmektedir. Ayrıca oldukça uzun ömürlü olması da bu soruya cevap olarak verilebilir. Düşük miktarlarla 1 kere yaptırılan bu işlem uzun yıllar boyunca özelliğini koruyarak yararlı olmaya devam etmektedir. Uygulanışı da oldukça kolay olması ile tercih edilmektedir. Kısa sürede tamamlanarak uzun süreli rahatsızlıklara da engel olmaktadır. Günümüzde yeni yapılan binaların hepsinde mantolama işlemi inşaat aşamasında uygulanmaktadır ve uygulanmalıdır da.

Yasal Yükümlülük

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yönetmelikleri kapsamında Mayıs 2017 itibariyle Enerji kimlik belgesi almak zorunludur. Bu belgenin alınabilmesi için ise mantolama öncelikli uygulamalar arasında yer almaktadır. Zira bir binanın en iyi şekilde ısı yalıtımı elde edebilmesi için en verimli yöntemlerin başında mantolama gelmektedir.

Ekonomi

Mantolama neden gereklidir? sorusunun belki de ilk cevabı, ekonomidir. Mantolama yapılmış yapılarda ısınma ve soğutma için harcanan enerji miktarında ciddi azalmalar ortaya çıkar. Kaba bir hesapla mantolama için harcanan paranın en çok 2 senede geri döneceği, ancak mantolmanın ortalama 20 yıl işlevsel olacağını söyleyebilliriz. Böylece en az 18 yıl ucuza ısınmak veya serinlemek mümkün olacaktır.

Konfor

Mantolama yapının her noktasına eşit ısınmayı mümkün hale getirir. ısı kaynaklarının uzağındaki noktalarda dahi mükemmel bir ısı birikimi mümkün olabilmektedir. Pek çok yapının genel sorunu olan, belli yerlerin ısınıp belli yerlerin ısınmaması sorununa da bir çözüm olarak mantolama değerlendirilebilir.

Mantolamanın ısınma ve serinleme ihtiyaçlarının giderilmesini kolaylaştırma etkisi sayesinde büyük bir fayda ortaya koyduğunu söylemek bu açıklamalar ışığında doğru olacaktır.