Fayans Seramik İşçilik Fiyatları

Fayanslar, evlerde, ofislerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde vb olmak üzere her türlü mutfak, banyo ve tuvalet gibi alanlarda kullanılan; zemin, tavan ve yan duvarların yüzeyini kaplamaya yarayan yapı malzemeleridir. Eğer kaliteli malzeme ve işçilik kullanılarak yapılmış ise ve doğru bir şekilde kullanılmışsa normal şartlarda ömrü çok uzun olan fayansların bazı durumlarda yenilenmesi gerekmektedir. Çünkü ev, ofis veya iş yeri sahipleri, belirli bir süreden sonra eskiyen, rengi solan, kırılan veya çatlayan fayansları yeni nesil renk ve desenleri olan fayanslarla değiştirmek isteyebilir. Bunun yanı sıra, fayansların bulunduğu duvarın, zeminin veya tavanın içinden geçen su borularında kaçak olduğu zaman, yine fayansların sökülüp gerekli tadilat işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu durumda sökülen fayansların yerine yeni fayanslar takılması gerektiğinden ortaya fayans işçilik fiyatı da çıkmaktadır. Bu noktada fayans seramik işçilik fiyatları ‘nın nasıl belirlendiği hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Fayans seramik işçilik fiyatları ‘nda en önemli konulardan biri elbette, fayanslarn ne kadarlık bir yüzey alanına döşeneceğidir. Eğer ufak bir banyonun mevcut fayansları yenilenmek istendiğinde bu çalışmayı makul ücretlere yaptırmak mümkündür. Fakat, bir binanın bütün dairelerinde bulunan mutfak, banyo, tuvalet ve muhtelif diğer alanlar için fayans seramik çalışması gerekliyse, işçilik fiyatı da çok daha yüksek olacaktır. Eğer yeni inşa edilen bir yapıda fayans seramik çalışması yapılacaksa işçilik fiyatları daha düşük olacaktır. Çünkü bu durumda, eski fayansları sökmek için ilave bir işçiliğe gerek duyulmayacaktır. Bu nedenle, fayans seramik işçilik fiyatları ile ilgili araştırma yapılırken bu parametreye dikkat edilmelidir.

Fayans Seramik İşçilik Fiyatlarının Farklılaşmasının Nedeni

Fayans seramik işçilik fiyatları ‘nın farklılaşmasında bir diğer önemli konu da fayansın türüdür. Piyasada çok farklı türde fayans bulunmaktadır ve her birinin fiyatı, kalitesi ve ölçüleri birbirinden farklıdır. Örneğin, kum taş fayansların ortalama metrekare fiyatı 40 – 45 TL iken, terakota fayansların metrekare fiyatı 25 – 30 TL bandında olmaktadır. Çimento fayanslar ise çok daha yüksek bir fiyata sahiptir. Bu fayanlatın metrekare fiyatı ise ortalama 65 – 70 TL civarındadır. Eğer fayans seramik işçilik fiyatları için geniş bir bütçe ayrılmışsa çimento daha pahalı olan ve doğal taşlardan imal edilen fayanslar tercih edilebilir. Arduvaz, sert taş, kireç, kuvarsit, granit veya mermer gibi malzemelerden üretilen fayanslar kullanılırsa her bir metrekare fayans için ödenmesi gereken ücret 100 – 150 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Fayans seramik işçilik fiyatları ‘nda bir diğer önemli konu ise bu işlem sırasında ilave bir tadilatın yapılıp yapılmayacağıdır. Örneğin, fayans işçiliğinin yanı sıra boya vb gibi çalışmalar da yapılacaksa bu da toplam maliyeti artıracaktır. Fayansların yapıştırılacağı yüzeyin özellikleri de işçilik fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Çünkü, kırık, çatlak, bozulmuş yüzeylerin fayansların yapıştırılmasından önce birtakım işlemlerden geçmesi ve fayans yapıştırmaya hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bu da ilave bir işçilik fiyatı anlamına gelmektedir.

Fayans seramik işçilik fiyatları hakkında internetten birçok araştırma yapılabilir ve çeşitli bilgilere ulaşılabilir. Fakat en doğru ve güncel bilgiler bu hizmeti veren firmalar ile doğrudan görüşülerek elde edilebilir. Firma ile yapılan görüşmede fayans yapılacak yüzeyin büyüklüğü, tercih edilen fayans türü vb gibi bilgiler aktarılarak bir fiyat teklifi talep edilebilir. Ayrıca, fayansların ne zaman yapılacağı da görüşülüp kararlaştırılmalıdır. Çünkü eğer acilen yapılması gereken bir çalışma söz konusuysa bu noktada ilave maliyetler de oluşabilir. Bütün ihtiyaçlar fayans işçiliği hizmeti veren kişi ya da kurumlara aktarıldıktan sonra fiyat teklifi alınır ve çalışmalara başlanır.